Není rekreace jako re-kreace

(Zora 1989/12, str. 20—22)

 

Ta, které jsem se zúčastnil jako tyfloped, to potvrdila stoprocentně. Byla uspořádána pro nevidomé a těžce slabozraké děti i jejich sourozence a rodiče.

Rekreační středisko Svazu invalidů v Podlesí je sice přivítalo provazy deště, ale účastníkům to nevadilo. A již vůbec nic si z toho nedělaly instruktorky M. Nedbalová, referentka oddělení sociální rehabilitace II ÚV SI v ČSR, M. Skalická, sociální pracovnice Oftalmopedického ústavu v Praze a S. Střechovská, pracovnice Mateřské školy pro nevidomé v Brně. Svůj program měly promyšlený: zapojit do her děti, jejich sourozence i rodiče. Zaměstnávaly je s neutuchající energií a nevyčerpatelnými činnostmi přiměřenými věku i druhu a stupni zrakového postižení. Stanovily si úkol zdokonalovat zručnost i orientaci dětí v prostoru formou zábavy. Dále to byly hry pro rozvíjení tělesné zdatnosti, odvahy, zaměřené rovněž na překonávání pocitu strachu a rizika. Cílem bylo přispět re-kreačními formami k sociální rehabilitaci celé rodiny a rozvoji kreativity dětí.

Protože se instruktorkám podařilo uplatnit svůj mladistvý elán, snaha se neminula účinkem. Nebylo zde rutinovaného didaktizování, které ostatně ani neznají, dovedly se vyhnout škodlivému atraktivizmu. Jejich elán a neutuchající energie vzbudily ve mně nezapomenutelný pocit štěstí i poznání, že tato nastupující generace tyflopedů má základní předpoklady vést těžce ZP děti v duchu nového tyflopedického myšlení. Přál bych jí, aby tvrdě bojovala proti profesionální deformaci a proti škodlivému rutinérství.

Pro mne bylo v programu vyhrazeno individuální působení formou pohovorů a společných besed. Témata jsem volil podle zájmu rodičů a potřeb jejich dětí. Byly to jednak otázky vztahující se k některým specifičnostem výchovy, jednak problémy vznikající z umístění dítěte v internátu. Z jiných okruhů to byly pohovory o volbě povolání, o orientaci v prostoru s pomocí bílé hole aj.

Zvážíme-li, že podobné re-kreace se může zúčastnit pouze asi každé pětadvacáté těžce ZP dítě předškolního a školního věku se svými rodiči, ihned nás optimizmus přejde. Také bychom už neměli počítat s odbornou prací pouze na bázi dobrovolnosti. Jsem přesvědčen, že v rámci přestavby našeho Svazu invalidů jsme ještě mnohé dlužni v oblasti aktivní péče o nevidomé a těžce slabozraké dítě a jeho rodinu.

Je evidentní, že připomeneme-li letní tábor v rekreačním středisku v Domousnicích a výměnné mezinárodní tábory, procento zúčastněných těžce ZP dětí se zvýší. Zdaleka však nedosáhne množství možností rekreace dětí vidomých.

Význam prázdninových akcí, zvláště pro rodiny s dětmi, oceňujeme především proto, že se děti dostávají do zdravého výchovného prostředí mimo internát. Získávají zde životní zkušenosti, které jim segregační charakter internátu dát nikdy nemůže, byť by byl vedený sebelépe.



Další><PředchozíSpeciálně pedagogické poradenství Apogeum