Pro pohyb v rejstříku zvolte písmeno indexu
A B C Č D E F G H Ch I J K L M N O P Q R S Š T U V W Y Z Ž

předchozí: KUCHAŘ, Michal

další: KULL, Emil

KULHÁNEK, Josef

* 18. 4. 1905

† 14. 12. 1975

Český hudebník a ladič klavírů.

Narodil se v Hrochově Týnci jako syn zemědělského dělníka. Sám píše: „Otec, když zjistil, že nevidím, od nás brzy odešel a nechal maminku s pěti dětmi, ať se stará, jak umí.“ Vyrůstal v mimořádně chudých poměrech. Do školy začal chodit ve své vesnici, ale později bylo třeba zajistit mu pobyt v ústavu pro nevidomé, kam nastoupil v r. 1930. Byl to pražský ústav Deylův, kde dokončil základní vzdělání a věnoval se hře na různé hudební nástroje. Po dokončení povinné školní docházky byl převeden do Klarova ústavu, kde se učil řemeslu. Založil zde skupinu dechové hudby. Hudební praxi získal v hudebním souboru, se kterým pořádali chovanci mnoho zájezdů. Ladění klavírů se vyučil u nevidomého O. Nepomuckého.

Po opuštění ústavu odešel do Jiříkova jako ladič klavírů. Píše: „V Jiříkově se mi ale nelíbilo, protože se tam nesmělo mluvit česky a byly za to i pokuty.“ Odchází na Chrudimsko, kde se živí jako člen potulných muzikantů. Po r. 1945 se uplatnil jako varhaník. Nejdříve hrál několik let zdarma, později za pouhých 100 Kčs měsíčně. Získal důchod 550 Kčs a to mu vyhovovalo. Po okolí ladil klavíry. Dále píše, jak je spokojený.

Jeho životní pouť je příkladnou historií nevidomého člověka, který se sám o sebe postaral bez nároků na přepych. V současné době je obdivuhodným příkladem s jak neuvěřitelnou skromností a nenáročnou spokojeností žil jako hrdý a nezávislý člověk.

Josef Smýkal - Tyflopedický lexikon jmenný
apogeum.info

úvod

vysvětlivky

zkratky

spolupracovníci

o autorovi

použitá literatura

o publikaci

Eliška Hluší

Michal Kuchař

Milan Pešák

Ivo Štěpánek

autor

stáhnout lexikon

formát MS WORD

pouze text

RTF

PDF

obr. příloha 1

obr. příloha 2

obr. příloha 3


© PhDr. Josef Smýkal – Brno 2006

Tištěnou publikaci vydalo
Technické muzeum v Brně
Knižnice oddělení Dokumentace tyflopedických informací
ISBN 80-86413-30-6
EAN 978-80-86413-30-3


Already signed up? Enter your email address.


New users sign up here